Haberler

Senatörün oğlu: Trump, Spygate soruşturmasını durdurmaya çalıştı

12: 21 PM ET

 • Don Van Natta Jr.

  Kapat

  ESPN Kıdemli Yazar

  • Sunucu ve Yeni ESPN serisinin ortak yapımcısı “Backstory”
  • Ulusal kategoriler için Pulitzer Ödüllü üç takımın üyesi , açıklayıcı ve kamu hizmeti gazeteciliği
  • New York Times’ın en çok satan “First Off the Tee” de dahil olmak üzere üç kitabın yazarı : Taft’tan Bush’a Başkanlık Hackerları, Duffçılar ve Hileciler “
  • 24 – The New York Times ve Miami Herald
 • Seth Wickersham

  Kapat

  ESPN Kıdemli Yazar

  • ESPN.com ve ESPN The Magazine Kıdemli Yazar
  • Missouri Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra ESPN The Magazine’e katıldı.
  • Öncelikle NFL’yi ele almasına rağmen, görevleri onu Atina Olimpiyatları, Dünya Serileri, NCAA turnuvası ve NHL ve NBA playofflarına da götürdü.

BAHARDA / 2008, NFL krizdeydi. Pennsylvania’dan Arlen Spectre adlı ağır suçlu bir ABD senatörü, Spygate skandalıyla ilgili bir soruşturma başlatmıştı. New England Patriots’un rakip antrenörlerin sinyallerini yasadışı videoya kaydetme operasyonunun kaç maçta takımın kazanmasına yardımcı olduğunu belirlemeye çalıştı ve NFL’nin komiser Roger Goodell’in emriyle hile ile ilgili tüm kanıtları neden yok ettiğini öğrenmeye çalıştı. Mayıs ayına gelindiğinde, eski bir Philadelphia bölge savcısı ve ömür boyu Eagles hayranı olan Spectre, lig ve Patriots tarafından yaptığı soruşturmanın “engellenmesine” o kadar kızmıştı ki, Mitchell steroid soruşturmasına benzer şekilde bağımsız bir araştırmacı çağırdı. profesyonel beyzbolda kullanın. Lig yöneticileri ve koçları yeminli ifade vermeye zorlanabilir. Potansiyel müşteri ligi ve yeni komiserini paniğe sürükledi. Goodell bir noktada “Eğer bir soruşturma olursa,” dedi, “lig için korkunç olurdu.”

NFL, Spectre sorgusuyla savaşmaya, ilk kurbanları olan ekiplerin New England’ın, ligin gerekli özeni gösterdiğini söyleyen casusluğu. Çalışmıyordu.

Ama Spectre ve Patriots’un sahibi Robert Kraft’ın ortak arkadaşı, soruşturmayı ortadan kaldırabileceğine inanan bir adam vardı. O, işe yarasın ya da çalışmasın, düzenli olarak politikacılara iyilik yapmaya çalışmak için para fırlatan ünlü bir işadamı ve realite televizyon yıldızıydı. Yirmi yıldır Spectre’nin cömert bir siyasi hamisi olmuştu.

Bir gün erken 2008, Spectre, Palm Beach’teki adamla Kraft’ın Florida’daki evinden çok uzak olmayan saray kulübünde akşam yemeği yedi. Ardından bir telefon geldi. Arkadaş, Spectre’a senatörün rüşvetle eşdeğer olduğunu düşündüğü şeyi teklif etti: “Patriots’u kovarsan, Palm Beach’te çok para olur.”


EKİMDE 2017, bir ESPN muhabiri, beş katlı bir binada Pittsburgh Üniversitesi Arşivleri ve Özel Koleksiyonları ziyaret etti depoların ve oto tamirhanelerinin bulunduğu bir mahallede tuğla bina. Muhabir, Senatör Arlen Spectre’nin yarım asırlık kariyeri boyunca biriken mektuplarını, konuşmalarını, notlarını, notlarını ve takvimlerini inceleyerek, senatörün arkadaşını kapatması durumunda nakit teklif eden arkadaşını tanımlayan kanıtlar aradı. Sinir bozucu Spygate soruşturması.

İki sonbahar önce, muhabir ortak arkadaşının adı hakkında bir ipucu almıştı. O zamanlar, adam başkan için dışarıdan ve güçsüz bir kampanya başlatmıştı. Ancak ipucunu doğrulamak zordu. Spectre’nin makaleleri arasında muhabir birkaç ipucu buldu ama kesin bir şey bulamadı. Muhabir, Pittsburgh ziyaretinden önce ve sonra, Ekim ayında ölen Spectre’nin sırdaşı olanları bir düzineden fazla telefonla aradı Hodgkin dışı lenfomadan kaynaklanan komplikasyonlar, ancak kesin bir şey ortaya koymada başarısız olmuştu. Başka bir ESPN muhabiri Washington DC’yi ziyaret ederek Spectre’nin eski çalışanlarıyla popüler Beltway dedikodu mekanları BLT Steak ve Off the Record’da bir araya geldi. Kesin bir şey ortaya çıkmadı.

Ancak son zamanlarda ve beklenmedik bir şekilde, görevde hareketlenme oldu. Arlen Spectre’ye en yakın kişilerle – en büyük oğlu, Philadelphia kişisel yaralanma ve tıbbi uygulama hatası olan Shanin ve Spectre’nin uzun süredir güvenilen iletişim yardımcısı ve iki Spectre anı kitabının hayalet yazarı Charles Robbins – ile yapılan takip görüşmeleri şunu ortaya çıkardı: Spectre Spygate soruşturmasını iptal ederse kampanya parasını sallayan adam Donald J.Trump’tan başkası değildi.

Sadece bu değil: Trump, Spectre adına hareket ettiğini söylemişti Robert Kraft.

Her ikisi de sözcüleri aracılığıyla ESPN’ye yanıt veren Kraft ve Trump, Spectre’nin soruşturmasını etkilemek için herhangi bir çabaya dahil olduklarını reddetti.

Trump’ın kıdemli danışmanlarından Jason Miller, “Bu tamamen yanlış” dedi. “Neden bahsettiğiniz hakkında hiçbir fikrimiz yok.” Miller, bir dizi takip sorusunu yanıtlamayı reddetti. Bir Patriots sözcüsü, Kraft’ın “Donald Trump’tan kendi adına Arlen Spectre ile konuşmasını asla istemediğini” söyledi.

“Bay Kraft, Trump’ın bu konudaki herhangi bir ilgisinin farkında değil ve Spectre veya ekibiyle başka bir ilişkisi yoktu, “dedi sözcüsü e-posta yoluyla.

İDDİA EDİLEN SPYGATE Arlen Spectre, Donald Trump ve Robert Kraft arasındaki bağlantılar neredeyse tesadüfen ortaya çıktı. 1 Temmuz’da 2010, Spectre Robbins’in kaset kaydı için Robbins’le görüştü Spectre’nin üçüncü ve son kitabı olan “Yamyamlar Arasında Yaşam” başlıklı bir anı için hazırlık tartışmaları. Partileri Cumhuriyetçiden Demokrat partiye çeviren ünlü Spectre, yalnızca altı hafta önce, zorlu bir Demokrat ön seçimini Kongre Üyesi Joe Sestak’a kaptırmıştı. Yenilgi, Spectre’nin ABD Senatosundaki beş dönemlik görevini etkili bir şekilde sona erdirdi.

O akşam, Spectre’nin Georgetown’daki koyu renkli mağarasında üç saatlik bir konuşma sırasında senatör profesyonel sporlarda adalet için yaptığı soylu haçlı seferini tartışırken geniş bir ruh hali içindeydi. Spectre, yirmi yıl boyunca sık sık NFL’nin yüksek sesle eleştirmeniydi. Franchise’ların yeni, çoğunlukla kamu tarafından finanse edilen stadyumlar için şehirleri gasp etmesi onu üzdü. Spectre, NFL’nin paha biçilmez antitröst muafiyetini kaldıracak yasayı dosyalamakla bir kereden fazla tehdit etmişti. Spectre o gece Robbins’e, konuşmalarının bir metnine göre, “Bu, Arlen Spectre’nin NFL’nin Amerika’nın sahibi olduğu tezinin bir parçası,” dedi. “Hiçbir zaman beyzbol bağımlısı olmadıkları bir şekilde profesyonel futbola bağımlılar. Veya eroin.”

Spectre daha sonra donuksöz sorusunu Spygate skandalıyla ilgili olarak gündeme getirdi, bir kaynak. büyük hayal kırıklığı yarattı çünkü bir kere Patriot’ların sevgili Kartallarını yenmek için hile yapıp yapmadığını merak etti 24 – 21 Şubat ayında Super Bowl XXXIX’te 2005. Ve başka bir şey için, NFL ve Patriots’un gerçeği elde etme teklifini engellediğini hissetti.

Spectre’nin Spygate’e ilgisi geç başladı 2007. Sonra Senato Yargı Komitesindeki en iyi Cumhuriyetçi olan Spectre, Goodell’e NFL’nin yıldırım hızındaki soruşturması hakkında sorular soran iki mektup yazdı. Eylül ayında 2007, New England’ın Yeni Filmi kaydederken yakalanmasından yalnızca dört gün sonra York Jets’in antrenörleri kenardan sinyal veriyor, lig araştırması komiser Patriots’a para cezası verdiğinde sona erdi , 000 ve koç Bill Belichick $ 500, 00 ve el konuldu takımın ilk tur draft seçimi. Goodell daha sonra lig araştırmasını günler sonra kısaca yeniden açtı ve en güvendiği yardımcısı olan lig genel danışmanı Jeff Pash’e, bir Gillette Stadyumu konferans odasında bir avuç casus video kasetini parçalara ayırmasını emretti. Cezalar, kanıtlar toplanmadan önce verilmiş ve ardından hızla imha edilmiştir. Spectre ve diğerlerine göre, bu en iyi ihtimalle amatör bir soruşturma ya da daha kötüsü örtbas gibi görünüyordu. Ve sonra Goodell, Spectre’nin açıklama isteyen mektuplarından hiçbirine cevap vermedi.

Spectre Ocak ayında hala bu konuda kaynıyordu 2008 The New York Times kongre muhabiri Carl Hulse, Spectre’a o yılki Super Bowl’u kimin kazanacağını düşündüğünü sorduğunda, bu da sonunda öne çıkardı. Yenilmez Patriots ve New York Giants arasında bir çatışma.

“Hile varsa,” Spectre ölmüş “her şeye bağlıdır.”

Tüm bunları Robbins’e 2010 Spectre, inindeki kanepede bir martini yudumladı ve Spygate hayal kırıklıklarından bahsetti. Spectre, yakın tarihli bir bağış toplama oturumu sırasında, “beklenmedik bir aday” aramaya karar verdiğini, ancak “küstahlığımı, kabadayılığımı ve özgüvenimi açıklayan” olduğunu hatırladı. Robert Kraft’ı aradı.

Şaşırtıcı bir şekilde, Spygate için hala öfkeli olan Kraft, Spectre ile  görüşmeyi kabul etti. : 30 Pazartesi, Mart 15, 2010, Boston’da bir otel süitinde. Her ne kadar Kraft şimdi bir ekip sözcüsü aracılığıyla toplantının “unutulmaz” olduğunu söylese de, Spectre Robbins’e iki adamın “keyifli bir sohbet gerçekleştirdiğini” söyledi. “Ve dedi ki, ‘Patriotlara yaptığınız ve çok adaletsiz olan bazı şeyleri göğsümden bırakayım. Sadece çok adaletsiz.’ Onunla tartışmamaya karar verdim. ” Sonunda, Spectre ve Kraft, senatörün Kraft ve şirketinin Senato yeniden seçim kampanyasına katkıda bulunacağını umarak toplantının amacı olan kampanya parasını tartıştılar.

Kraft tartışması Spectre, Robbins’e Spygate soruşturması hakkında ilginç bir teklifte bulundu: “Sinyal çalmada, ortak bir arkadaşım bana ‘Patriots’u kovarsam Palm Beach’te çok para olacağını’ söylemişti. Ve ‘Daha az umursayamazdım’ dedim. “Bu değişim Spectre’nin 2012 kitapta, senatör güçlü arkadaşının kimliğini açıklamadı – arkadaşının ona Kraft’ın bir temsilcisi olarak davrandığını söylediğini yazılı olarak açıklamadı.

Spygate destanına büyüleyici bir dipnot oldu, cevaplanmamış birçok sorudan biri: Spectre ve Kraft’ın güçlü bir senatörün Spygate soruşturmasının düşürülmesi için “çok para” teklif eden ortak arkadaşı kimdi?

Bir ESPN muhabiri ile Ekim 2017 röportajında Robbins, ortak arkadaş, yeni göreve başlayan Başkan Trump’ı içeriyordu. Muhabir tarafından başlatılan bir sonraki sohbette, Robbins daha fazla ayrıntı sundu: “Spectre’a sordum ve” Önemli değil, devam edelim “dedi ve ben basmadım.” Robbins, Spectre’ın kendisine bu adla güvenmemesinin onu rahatsız ettiğini ekledi. Ama sonunda, gerçekten önemli değildi, Robbins şimdi şöyle diyor: “Teklifin Trump tarafından yapıldığından çok emindim. O zamanlar o kadar da önemli bir an gibi görünmüyordu. O zamanlar, Trump bir emlak dolandırıcısı ve bir TV kişiliği. ”

Aynı zamanda üretken bir siyasi bağışçıydı. Trump ve Spectre’nin dostluğu, Federal Seçim Komisyonu kayıtlarına göre kısa bir süre sonra başladı, Trump ilk 1 dolarını yazdı Spectre’nin Ağustos’taki kampanyasını kontrol edin 19, 1983.

Otuz yıl boyunca, Trump toplamda 11, 300 Spectre’nin kampanya komitelerine, genellikle her döngüde izin verilen maksimum miktarı verir, FEC kayıtları gösteriyor. Trump ve Spectre, aynı zamanda, Trump’ın Spectre’den birden fazla kez “yakın arkadaşı” olarak bahsettiği bir dizi dostane, el yazısı not da alışverişinde bulundu. 1 Eylül’de 1996, New York, Trump, Trump Tower’da Senatör Spectre için bir bağış toplama yemeğine ev sahipliği yaptı. Trump ve Spectre, 100 Spectre’nin yeniden seçim kampanyası için çekler yazan kişiler. The Morning Call of Allentown, Pennsylvania’daki bir habere göre Trump, Spectre için “Bu adam harika bir karakter” dedi. “Arlen oldukça basit bir arkadaşım. O sadece sevdiğim biri.” Trump daha sonra Spectre’ye baktı ve “Bunun size yardımcı olup olmadığını veya size zarar vereceğini bilmiyorum.”

Trump ve Spectre de ortak bir arkadaşla bağlantı kurdu: Roger Stone . Stone, Spectre’nin başkanlık kampanyasının 1996 başkanı olarak görev yapmıştı ve Trump daha sonra, Robert Mueller’in Trump’ın soruşturmasıyla bağlantılı olarak Kongre’ye yalan söyleme suçlamasıyla mahkum edilmesine yol açacak bir rol olan siyasi faaliyetlere yeniden yardımcı olması için Stone’u işe aldı başkanlık kampanyası. Cezası Temmuz’da Trump tarafından hafifletilen Stone 2020, bu hikaye için tekrarlanan yorum isteklerini reddetti. Specter’ı sık sık bir dizi konuda lobi yaptığını söyledi.

Artık Robbins, Spectre’nin Palm Beach’te kendisine para teklif eden “ortak arkadaşının” olduğuna inandığını kaydetti. ESPN muhabiri Trump, Arlen’ın oğlu Shanin Spectre’ye tekrar ulaştı. Ekim ayında 2017, Shanin Spectre ve muhabir babasını arayabilecek birkaç kişiyle konuşmuştu . Kişi olarak Trump’ı işaret ettiği izlenimi altında sohbeti bıraktığını söylüyor. Ama şimdi çok daha kesin: “O Trump’dı.”

Shanin Spectre, “Babam bana Trump’ın Kraft için bir elçi olarak hareket ettiğini söyledi” diyor. “Ama Palm Beach’teki paraya atıfta bulunmanın nakit değil kampanya katkıları olduğundan eşit derecede eminim. Teklif, kampanya katkılarıyla Kraft yardımıydı. … Babam bunun Kraft’ın teklifi olduğunu söyledi, başkasının teklifi.”

Shanin Spectre babası hakkında “Çok kızmıştı” diyor. “Bana konuşmanın ardından gelen aramayı ve buna olan öfkesini anlattı. … Babam [such overtures] olunca üzüldü çünkü sanki bir rüşvet talebiyle eşdeğermiş gibi hissetti. bu konu öyle değil diyor. … Bunları olduğunda bana anlatırdı. Çok yakındık. ”

Bugün yaptığı açıklamaların siyasi amaçlı olmadığı konusunda ısrar ediyor. , geçen sonbaharda eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın seçim teklifini desteklemesine rağmen. Ve dürüst olmak gerekirse, bu, ifşa etmek için inisiyatif aldığı bir bilgi parçası değildi; Robbins, Spectre’ye nakit teklifte bulunan arkadaşının sadece Trump olabileceğini söylemesinin ardından bir muhabirin takip sorularını yanıtladı.

Arlen Spectre teklifi bildirmedi. Shanin Spectre, içtihadın teklifin rüşvet talebi olmadığını belirttiğine karar verdikten sonra yetkililere veya Senato etik yetkililerine dedi.

Seçim uzmanları bunun yakın bir çağrı olduğunu söylüyor. Bu tür bir teklifin yargılanabilir bir suç olması açısından rüşvet olup olmayacağı konusunda.

Federal yasa 18 USC 201 kamu görevlilerine verilen rüşveti kapsar: hükümet “herhangi bir zamanda beklemede olan” veya “kanunen bir kamu görevlisinin önüne çıkarılabilecek” “bir soru, mesele, dava, dava, yargılama veya ihtilaf” belirlemelidir. Yasa ayrıca, resmi bir karar için birinin adına yapılan bir teklifi de kapsar. Zamanaşımı süresi beş yıldır.

Bir Cumhuriyetçi seçim avukatı ve Washington’daki Caplin & Drysdale’de ortak olan Matthew T. Resmi olarak Trump teklifini kabul ediyor. Bir ABD senatörüne gidip arkadaşımın kampanya parası olsa bile sizin için büyük bir çanta nakit olduğunu söyleyemezsiniz, soruşturmanızı iptal ederseniz. Bu bir rüşvettir. ”

Ama gerçek şu ki, bu tür şeyler oluyor ve yargılanmıyor, iki uzman daha söyledi. Rüşvet var ve sonra rüşvet var . Uzmanlardan biri ESPN’e “Kampanya katkılarının rüşvet olarak kabul edileceğini düşünürdünüz ve olmadığını anlamak zor” dedi. “Olmadıklarına karar verdik – ve senatörler ve kongre üyeleri kesinlikle olduklarına inanmıyorlar.”

Başkan seçilmeden önce Trump kendisini bir aday olarak görüyordu. -man lobicilik firması. 2016 kampanyası sırasında defalarca Trump, Demokratlara ve Cumhuriyetçilere verilen kampanya parasını bir İşleri “iş için” halletmenin etkili bir yolu.

Trump, 4 Mart’ta “Politikacıları destekliyorum” dedi. , Detroit’teki Cumhuriyetçi tartışma. “2008 ‘da Hillary Clinton’ı destekledim. Diğer birçok insanı destekledim. yol. Ve bu işin içinde olduğum gerçeğiydi. ”

Shanin Spectre’nin Kraft adına 2008 ve Senatör Spectre Mart ayındaki toplantılarında Kraft’dan kampanya parası istiyor 2010, FEC kayıtları, ne Kraft’ın ne de şirketi Kraft Group’un Arlen Spectre’nin kampanyasına tek bir dolar bağışlamadığını gösteriyor komiteler. Kraft, ne kendisinin ne de varlıklarından hiçbirinin Spectre’ye bağış yapmadığını doğruladı. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, Trump’ın teklifi – ve Spectre’nin bu konudaki öfkesi – Spygate soruşturmasını kapattıktan iki yıl sonra Spectre’nin bir kampanya kontrolü için Boston’daki Kraft’ı ziyaret etmesini engellemeye yetmedi. Spectre, Spygate soruşturması çoktan ölmüşken, yeniden seçim kampanyasını destekleme fırsatının Kraft’ı baştan çıkarmış olabileceğini düşündü.

NEDENİNİ ANLAMAK İÇİN Trump, eski bir arkadaşı olduğunu düşündüğü bir senatörle bir Spygate soruşturmasına müdahale etmiş olabilir. neredeyse kökenlerini anlayın 30 – Donald Trump ile Robert Kraft arasındaki bir yıllık dostluk – ve Trump’ın Kraft’ın ekibinin liderlerine ne kadar sık sık kendini sevdirmeye çalıştığı. Trump-Kraft ilişkisi tartışmalı hale gelmeden çok önce simbiyotikti. eşi Myra, Mar-a-Lago yakınlarındaki Palm Beach’te bir yer satın aldı. Kraft ve Trump birlikte golf oynadılar ve Trump, takımın hanedanlığının ilk yarısında Patriots oyunlarında düzenli ünlüler olarak Jon Bon Jovi’ye katıldı. New England, Patriots hanedanlığını başlatan ve yıllar sonra Spectre’nin en çok hile için araştırma yapmakla ilgilendiği Super Bowl XXXVI’daki St. Louis Rams’ı üzdükten sonra – 24 – yaşındaki Tom Brady kendini buldu işadamının kandırılmış Boeing’inde Trump’la , sandviç yemek, İtalyan deri bir kanepede otururken, mistik embriyonik şöhret aşamasında, New York’tan Brady’nin Trump’ın Miss USA yarışmasında jüri olarak görev yapacağı Gary, Indiana’ya giderken. Trump daha sonra Sports Illustrated’a “Size söyleyeyim,” dedi, “Tom Brady hakkında öne çıkan bir şey varsa, o da bu kadınları sevmesidir. Tahmin edin ne oldu? Onu da seviyorlar.”

New England’ın Super Bowl halkaları arttıkça ilişki güçlendi. Trump kendisini bir kazanan olarak görüyordu ve kazananların yanında olmayı seviyordu. Brady için Trump, iş adamını utandıran “Bay Trump” tır. Kraft ve Belichick’e göre, o, alamet-i farikası onun gösterişli öz beyanları ve yüksek narsisizmi değil, daha çok düşünceli ve bencil olmayan iyi bir arkadaşıydı “Donald”. Kraft, Trump’ın Ocak ayında Melania Knauss’taki düğününe katıldı 2005 -Lago, Donald ve Melania Temmuz ayında Myra Kraft’ın cenazesine katıldılar 2011. Myra öldüğünde Kraft harap olmuştu ve Trump onu kontrol etmek için bir yıl boyunca her hafta Kraft’ı aradı. Kraft, Trump’ın hareketinin kendisi için ne kadar önemli olduğu hakkında sık sık konuştu. Kraft, “Sadakat ve dostluk benim için politikanın önüne geçiyor” dedi. “O savunmasız zamanda bana iyi davranan insanları her zaman hatırlıyorum ve o da o kategoride.”

Bir noktada Trump, kızı Ivanka’nın Brady ile çıkmasını istedi. “Onunla tanışmalısın!” “Raising Trump” kitabına göre Trump ona söyledi. Ivanka ilgilenmedi ve Jared Kushner ile evlendi 2009 – aynı Brady, Gisele Bundchen ile evlendi. Trump daha sonra Kraft’a, Tom Brady’ye damadı olarak sahip olabileceğini düşündü, ancak bunun yerine “Kushner, Inc.” kitabına göre “Tom Brady’nin ön kolunun yaklaşık yarısı kadar” olan Kushner ile son buldu. Bir maçtan önce Trump, Belichick’in onu kucakladığı ve öptüğü için övündü. Tüm erkekler – Kraft, Belichick, Brady ve Trump – Roger Goodell’in New England’ın iki hile skandalıyla başa çıkma şekliyle ilgili öfkeyi paylaştı. The New York Times’a göre Trump, Deflategate sırasında Goodell ile alay etti ve onu “uyuşturucu” olarak nitelendirdi ve alenen Brady’yi, adını temize çıkarmak için lige dava açmaya çağırdı.

O zamana kadar Trump Beyaz Saray için koştu, Trump / Vatanseverler ittifakı, esas olarak Trump’ın bölücü ve ırkçı söylemi nedeniyle aşınmaya başladı. Eylül ayında Brady’nin dolabında kırmızı bir Amerika’yı Yeniden Harika Yapın şapkası görüldüğünde 2015, yıldız oyun kurucu kaçtı bununla ilgili sorular, sadece bir golf arkadaşını desteklediğini söylüyordu. 2015 yazında Trump, Brady’den Cumhuriyetçi Ulusal Kongre’ye hitap etmesini istedi, ancak oyun kurucu reddetti. 2015 kampanyasının sonlarında, Trump’ın Belichick’ten gelen bir destek mektubunu okuduktan sonra – koçun homurdandığı Medyaya yönelik ortak hor görmeleri hakkında – bu o kadar çok yara aldı ki Belichick, normalde haftanın en saklı günü olan Çarşamba günü yapılan bir basın konferansında bu konuyu ele almak zorunda kaldı. Koç kendini apolitik olarak tanımladı ve “Seattle. Seattle. Seattle” diyerek “Cincinnati’ye gidiyoruz” şeklindeki tüm takip sorularını geri çevirdi. Instagram’da Bundchen’e kendisinin ve kocasının Trump’ı destekleyip desteklemediği soruldu. “HAYIR!” diye yanıtladı. Ancak tüm bunlara rağmen Kraft sadık bir arkadaş olarak kaldı. Kraft, Mayıs ayında “Benim için” dedi 2017, “bir lise arkadaşının veya kardeşlik kardeşinin Başkan. Tuhaf ama harika. ” Kraft, arkadaşı için çek defterini açtı; Trump’ın açılış komitesine 1 milyon dolar katkıda bulunan yedi NFL sahibinden biriydi.

New England, Trump’ın göreve başlamasından birkaç hafta sonra Atlanta Falcons’a karşı Super Bowl’u kazandıktan sonra, Ekibin Beyaz Saray’ı ziyaret etmesi planlandı. Brady dahil birçok oyuncu bunu atladı. Cansız bir katılımdan kaçınmayı ümit eden Kraft, oyunculara Lincoln Yatak Odası’nda kendisinin bir fotoğrafını göstererek ekibin Beyaz Saray konutunda özel bir tur yapacağını ima etti. Elbette, Nisan’daki ziyaret sırasında 19, 2017, Trump küçük bir bir grup oyuncu ve antrenör, “Hadi Lincoln Yatak Odasına gidelim!”

Bir yardımcı başkana ziyaretçilerin oraya gitmediğini söyledi.

“Yurtseverleri alıyoruz!” Trump dedi.

Ancak ilişki zorluklarla dolu olmaya devam etti. Trump, milli marş sırasında diz çöktüğü için 2017 NFL ile savaşa girdikten sonra, Sahip toplantılarında başkanla doğrudan bağlantısı hakkında övünen, Kraft değil, Dallas Cowboys’un sahibi Jerry Jones’du. Kraft, Mar-a-Lago’da ara sıra akşam yemeği de dahil olmak üzere başkanı sosyal olarak görmeye devam etti. Ancak Patriots, Trump’ın başkanlığı sırasında ; ekibi Beyaz Saray’a asla gelmedi. İki kez Patriots tarihleri kilitlendi. Bir keresinde takım yeniden planlamak zorunda kaldı; diğer sefer Beyaz Saray’dı. İki taraf da bir makyaj tarihi bulmaya istekli görünmüyordu. Ocak ayında Trump’ın son gösterilerinden birinde 2021 Belichick’e Başkanlık Özgürlük Madalyası vermeyi teklif etti. Babası İkinci Dünya Savaşı gazisi olan ve otuz yılını Birleşik Devletler Donanma Akademisi’nde geçirmiş bir ordu öğrencisinin değer verebileceği türden bir onurdu. Ancak koç 6 Ocak’ta Kongre Binası’na yapılan saldırıyı gerekçe göstererek ödülü reddetti.

SPECTER SAID HE basit bir nedenden ötürü tek kişilik bir Spygate soruşturması başlatmaya karar verdi. Şubat ayı başlarında The New York Times’a verdiği demeçte “NFL, antitröst muafiyetiyle ülkemizde çok tercih edilen bir statüye sahip” dedi 2009. “Amerikan halkı oyunun bütünlüğünden emin olma hakkına sahiptir.”

Bu açıklamayı yaptıktan iki hafta sonra Spectre ve ekibi, Roger Goodell ve Jeff Pash ile bir araya geldi. bir saat ve 40 Capitol Hill’deki Senato ofisinde tutanaklar. Komiser, cezaları savundu ve eski savcının birçok sorusuna yanıt olarak yetersiz yeni bilgiler sundu. Spectre Yargı Komitesi personeli danışmanı ve Spygate soruşturmasında baş araştırmacı olan Danny Fisher, 13 Robert ve Jonathan Kraft, Tom Brady de dahil olmak üzere şu anki ve eski Patriots ile röportaj yapılacak, Bill Belichick, Ernie Adams, Charlie Weis ve bir dizi kameraman. Mevcut Patriot’lardan hiçbiri, Fisher’ı dışarıdan bir avukata havale ederek konuşmayı kabul etmedi.

Tek kişilik sorgusunda mahkeme celbi yetkisi olmamasına rağmen, Spectre’nin NFL’nin Spygate soruşturmasına yönelik açık sözlü eleştirisi ligi korkuttu. ve iki yıldan daha kısa bir süre önce Goodell’i Paul Tagliabue’nun yerine komiser olarak desteklemiş olan Kraft. Goodell, Eagles ve Steelers’ı, her iki takımdaki yöneticiler NFL soruşturmasının kusurlu ve kasıtlı olarak hakaret olduğuna ikna olmasına rağmen, ligin gerekli özeni gösterdiğini söyleyen açıklamaları yayınlamaya ikna etti. Goodell, Super Bowl XXXVI sırasında Rams’ın baş koçu olan Mike Martz’ı da aradı. Boston Herald erken saatlerde Oyundan önceki gün gözden geçirme çalışması – Patriots’un yalanladığı ve Herald’ın daha sonra geri çekildiği bir rapor. (Patriots video grafikerleri yürüyüşe şahit oldu, ancak kaydetmedi.) Paniklemiş olan Goodell, Martz’dan bir açıklama yapmasını istedi. Martz ESPN’e 2015. Martz, New England’ın Super Bowl’da takımına karşı aldattığına inanıyordu, ancak mahkeme celbi gücüyle daha geniş bir soruşturmanın “ligi öldürebileceğine” inanıyordu. Martz, daha sonra yayınlanmadan önce lig tarafından önemli ölçüde değiştirildiğini söylediği bir açıklama yazdı.

Spectre, soruşturmasının engellenmesine kızmıştı. Goodell ve Pash ile seans sırasında notlarında, “Örtün” yazdı.

“Her fırsatta, Patriots çalışanları ve personeli ile konuşmamız reddedildi. Spectre ekibinin avukatı Fisher, “video kaydı ve hile iddiaları hakkında doğrudan bilgisi olan diğerlerinin yanı sıra” diyor. “Spectre için son derece sinir bozucuydu, özellikle de NFL’nin bize video kaydının hiçbir rekabet avantajı veya faydası olmadığını söylemesi. Saklanacak bir şey yoksa, neden açık ve şeffaf olmasın?”

Spectre resmi olarak soruşturmasını açıklamadan önce Donald ve Melania Trump, Spectre ve eşi Joan’ı Ocak Pazar günü Mar-a-Lago’da özel bir akşam yemeğine davet etti. 20, 2008 – AFC ve NFC şampiyonası oyunlarının günü. Dört gün sonra Spectre, Trumps’a el yazısıyla yazılmış bir kart yazdı: “Sevgili Donald & Melania, Joan ve ben seninle akşam yemeğimizden çok keyif aldık. Yemekler mükemmeldi ve şirket daha iyiydi. Donald, ciddi bir şekilde düşünmelisin. Kabine sekreteri oluyor. Bu arada, Mart ayını dört gözle bekliyoruz 18 th. Saygılarımızla, Arlen. ”

Mart 18, 2008, Spectre’nin yakın zamanda yayınlanan kitabı “Never Give In” için Philadelphia’daki bir partinin tarihiydi. Spectre’ye göre Trump, kitap partisinin yardımcı sunucusu olarak görev yaptı. O zamana kadar, Spectre’nin Spygate soruşturması pek çok manşetten çıkmıştı. Shanin Spectre, babasının ona Trump teklifini söylediğini tam olarak hatırlayamadığını söyledi, ancak senatörün Trump çağrısını aldığı sırada kısa bir süre sonra olduğunu söyledi. 2008.

Kitap partisinden kısa bir süre sonra Mart’ta 31, 2008, Trump $ 1, 300 yazdı Bu, Trump’ın Spectre için yazacağı son kampanya çekiydi.

Goodell, eski Patriots ile röportaj yaptıktan sonra, o yılın Mayıs ortasına kadar. kameraman Matt Walsh ve ligin Spygate’e üçüncü bakışının kapandığını açıkladılar, Spectre’nin Spygate soruşturması ivme kaybediyordu. Spectre, NFL’nin antitröst muafiyetini kaldıracak bir yasa çıkarmakla tehdit etmeye devam etmesine rağmen, senatör arkadaşlarının onu araştırmakla ilgilenemedi. Bazı köşe yazarları, ekonomi hızla kötüye giderken ve Amerika Birleşik Devletleri hala Afganistan ve Irak’ta savaşlar sürerken Spygate soruşturmasına bu kadar çok zaman harcadığı için Spectre’ı suçladılar.

Spectre de suçlandı. En güçlü siyasi patronlarından biri olan ve Spectre’nin en büyük ikinci katkıda bulunan Philadelphia merkezli kablolu TV şirketi Comcast adına Spygate üzerinden NFL ile mücadele. O sıralarda Comcast, kablo şirketinin müşterilerinden NFL Ağı’nı taşımak için ücret alıp alamayacağı konusunda NFL ile bir halk savaşına girişmişti. Eleştiri, bu tür önerileri inatla reddeden Spectre’yi kızdırdı. Yine de, Spectre daha sonra kişisel kağıtlarındaki notlarında, sorgulamasının “taş duvarlılığının” güdüleriyle ilgili artan eleştiri ve sorularla birleştiğini kabul etti. 78 , kemoterapi seanslarına girerek kanserle savaşıyordu ve arkadaşlarına, Vatanseverler ve NFL’ye karşı tek kişilik savaşını sonuçlandırma zamanının geldiğini söyledi.

5 Haziran’da, Birkaç hafta, Spygate ile ilgili son sözü olarak tasarlandı. Kendisini Comcast eleştirilerine karşı savundu ve ligin Spygate soruşturmasını yeniden yırtıp “tarafsız bir soruşturma” çağrısı yaptı.

Shanin Spectre şimdi babasıyla gurur duyduğunu söylüyor. Spygate hakkındaki gerçeği takip ederken “harika bir iş çıkardığını” hissetti. “Yalnızdı ama ne olmuş? Buna alışmıştı” dedi. “O, aldatıldığını hisseden bir futbol hayranıydı ve NFL’nin kongre ödüllü antitröst muafiyetini sürdürmek için kendi polisine ihtiyaç duyduğunu hisseden bir senatördü. Her iki konuda da haklıydı. Artık Belichick’in öyle olduğunu ve öyle olduğunu biliyoruz. , bir seri dolandırıcı ve bu örnekte patronu arkasındaki safları kapattı. ”

Arlen Spectre sırdaşlarına Spygate’in gizemlerinin – tam olarak kaç oyun casusluk operasyonu olduğunu söyledi. New England’ın kazanmasına yardım etti, lig neden Patriots tarafından teslim edilen tüm kanıtları bu kadar çabuk yok etti – inatçı sırlar olarak kalacaktı. Ve bunu yaparken Spectre kendine ait birkaç sır sakladı. Senatör neden son anılarında Donald Trump’ın adını vermedi? Teklif yüzünden hakarete uğramasına rağmen Trump arkadaşı olduğu için miydi? Yoksa Spectre, Kraft’ın ona herhangi bir kampanya parası vermediğini bildiği için miydi, zarar vermedi, faul yoktu, öyleyse neden isimler?

“Neden o olduğundan emin değilim kitapta Trump olduğunu açıklamadı, “dedi Shanin Spectre. “Ama o Trump’ı sevdi. Sıcak bir ilişkileri vardı. Bu durumu açıklayabilir. Ama bu, elbette farklı bir Trump’dı. Babam bugün Senato’da olsaydı, pek çok şey farklı olurdu.”

Spygate hakkında pek çok konuda olduğu gibi, kimse bilmeyecek.

Seth Wickersham ve Don Van Natta Jr., ESPN’nin kıdemli yazarlarıdır. Onlara [email protected] ve [email protected] adresinden ulaşın. Twitter’da kullanıcıları @sethwickersham ve @DVNJr şeklindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu