Haberler

NCAA'nın yeni NIL kurallarını anlama kılavuzu

Haz 30 ,

  • Dan MurphyESPN Personel Yazarı

   Kapat

  • Büyük On’u Kapsıyor
 • ESPN’e Katıldı .com in 36
 • Notre Dame Üniversitesi mezunu

  Kolej sporlarında yeni bir dönemin kapıları Perşembe günü resmen açıldı. İlk kez, tüm NCAA sporcuları artık uygunluklarını kaybetmeden çok çeşitli ticari girişimlerden para kazanabiliyorlar.

  Eyalet yasaları ve NCAA kural değişikliklerinin bir karışımı yasakları kaldırdı sporcuların isimlerinin, resimlerinin ve benzerlerinin haklarını satmalarını engelleyen (NIL). Dönüştürücü değişim, sporcuların her yıl kolej sporları tarafından üretilen milyarlarca doların daha büyük bir kısmına erişmelerini sağlamak için on yıldan fazla süren yasal, siyasi ve kamu baskısının ardından geldi.

  Yeni Sporcuların önündeki fırsatlar boldur, ancak aynı zamanda, sporcuların yapabileceği anlaşma türleri ve onaylayabilecekleri ürün türleri için kafa karıştırıcı, karmaşık ve bazen birbiriyle çelişen bir dizi yönerge arasında hızla bulanıklaşabilirler. NIL’i anlamak için bu başlangıç kılavuzu, yeni kuralların kolej sporlarını nasıl etkileyeceği hakkında bilmeniz gereken her şeyi hızlandıracak.

 • NIL Nedir?2019

  İsim, resim ve benzerlik hakları da sıklıkla bireyin tanıtım hakkı denir. NCAA sporcuları, işletmenin reklamlarda veya ürünlerde yer almasına izin verme karşılığında işletmelerden para kabul edebilecek. Sporculara ayrıca kendi kamu görünümlerini veya şirketlerini ilk kez tanıtmak için bir kolej sporcusu olarak kendi statülerini kullanmalarına izin verilecektir.

  Tüm Amerikalıların NIL’lerini satma hakkı vardır. Daha önce, sporcular burs sözleşmelerini imzalama koşullarının bir parçası olarak bu haklarını kaybediyordu. Artık durum böyle olmayacak.

  Kuralları kim koyuyor?

 • Üniversite sporcularının isimlerinden, imajlarından ve benzerliklerinden nasıl yararlanabileceklerini belirleyen kanunları olan yaklaşık bir düzine eyalet var. NCAA, henüz yürürlükte bir kanunu olmayan eyaletlerdeki okullara, oyun başına ödeme anlaşmalarını ve işe alım teşvikleri olarak kullanılan ödemeleri önlemek için tasarlanmış gevşek yönergelere dayalı olarak kendi politikalarını oluşturma talimatı verdi.

  Okulların sporculara doğrudan ödeme yapmasına izin verilecek mi?

  Hayır. Yeni eyalet yasalarının çoğu ve NCAA kuralları, okulların sporculara NIL’lerini kullanmaları veya başka amaçlar için doğrudan ödeme yapmalarını açıkça yasaklar.

  Sporcular tüm bunlara yardımcı olması için acente kiralayabilir mi?

 • Evet. Tüm eyalet yasaları ve NCAA kuralları, sporcuların avukatlar, acenteler ve vergi uzmanları ve diğerleri şeklinde profesyonel yardım almalarına izin verir. Yine de bu yeni ilişkiler büyük bir uyarı ile geliyor. Temsilciler NIL anlaşmalarında yardımcı olabilir. Sözleşmeleri, profesyonel olmaları durumunda acentelerin gelecekteki müzakerelerde sporcuyu temsil edeceklerini şart koşamaz. NFLPA Perşembe günü yaptığı açıklamada profesyonel spor ajanlarını bu kısıtlamalara uymaları konusunda uyardı.

  Sporcular NIL anlaşmalarına girebilir mi

  NCAA’nın, güçlendiricilerin sporculara ödeme yapmalarını kısıtlayan herhangi bir kuralı yoktur. ödemeler doğrudan atletik performansları için veya işe alım amaçları için bir teşvik değildir. Bazı yeni eyalet yasaları, destekçi katılımını farklı şekillerde ele alıyor ve bazılarının, destekçilerin bu eyaletlerde sporculara ödeme yapma konusunda ne kadar ilgili olabileceği netleşmeden önce daha fazla yoruma ihtiyacı olabilir.

  Okulların, öğrenci-sporcular için NIL fırsatları ayarlamasına izin veriliyor mu?2019

  Bazı eyalet yasaları, okulların sporcuları için anlaşmalar düzenlemesini kısıtlar. NCAA kuralları bu kararı tek tek okullara bırakıyor, ancak okulların oyunculara ödeme yapma veya NIL ödemelerini bir işe alma aracı olarak kullanma olarak düşünülebilecek bir alanda herhangi bir sınırı aşmamaları konusunda dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

  Sporcuların nasıl para kazanabileceğine dair başka kısıtlamalar var mı?

  Evet. Bireysel okullar tarafından hazırlanan eyalet yasaları ve politikaları, sporcular için okula gittikleri yere bağlı olarak tutarsız çeşitlilikte kısıtlamalar yaratır. Bazı yerlerde sporcular alkol, tütün veya kumar ürünlerini onaylayamaz. Diğerleri, sporcuların herhangi bir ücretli fırsatta okul logolarını ve diğer telif hakkı materyallerini kullanmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda bazı kısıtlamalara sahiptir.

  Çoğu eyalet ve okul, sporcuların okulun kurallarıyla çelişen herhangi bir anlaşma imzalamasını da yasaklar. sponsorluk anlaşmaları Örneğin, Nike sponsorluğundaki bir takımdaki bir basketbolcu, maçlar sırasında Adidas ayakkabılarını giyemez. Ancak çoğu durumda, bu sporcu oyun oynamadığı veya diğer takım faaliyetlerine katılmadığı zamanlarda Nike olmayan bir ayakkabı şirketini tanıtabilir.

 • Bireyin okullarına isim, resim ve benzerlik aktivitelerini bildirmesi gerekecek mi?

  Eyalet yasalarının çoğu, sporcuların olası NIL anlaşmalarının ayrıntılarını okulla paylaşmaları gereken bir zaman çerçevesi sağlar. Bazı eyaletlerde, okulun anlaşmaları önceden onaylaması gerekir. NCAA kuralları, sporcuların anlaşmalarını okullara bildirmelerini özel olarak gerektirmez, ancak çoğu okulun bir tür açıklama gerektiren politikalar oluşturması muhtemeldir.

  Neden tüm kolej sporcuları için evrensel bir kurallar dizisi yok?

  NIL hakları için yapılan baskı, California’nın okullarının yasa dışı olmasını sağlayan bir eyalet yasasını çıkardığında 2019 hız kazandı sporcuların para kazanmasını yasaklayın. Geçtiğimiz iki yıl boyunca, kabaca iki düzine başka eyaletteki milletvekilleri, okullarının üst düzey yetenekleri işe alma konusunda dezavantajlı olmamasını sağlamak için benzer yasalar çıkardı. Yerel okullardan gelen lobi çalışmaları ve her eyalet yasama meclisinin kolej sporlarının doğası hakkında sahip olduğu derin anlayış nedeniyle, bu milletvekilleri yeni pazarı düzenlemek için farklı yaklaşımlar benimsediler.

  NCAA, Kongre’nin bunu yapmasını umuyordu. tüm kolej sporcuları için tutarlı bir standart oluşturacak bir federal yasayı geçirmesine yardımcı olun, ancak Kongre üyeleri henüz ulusal bir yasaya neyin dahil edilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya varmadı. NCAA, kuruluşun federal bir yasanın desteği olmadan kendi NIL kısıtlamalarını oluşturması durumunda antitröst ihlalleri nedeniyle yasal zorluklarla karşılaşacağından endişe duyuyor. Dolayısıyla, şimdilik, yürürlükte olmayan bir eyalette bulunan herhangi bir okul, kendi NIL politikasını yapmaktan ve uygulamaktan sorumludur.

  Gelecekte evrensel bir kurallar dizisi olacak mı?

  Muhtemelen Kongre, ülke çapındaki tüm kolej sporcuları için tek tip bir NIL standardına izin veren bir tür yasa çıkaracak. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, bir Kongre yasasına dahil etmek istedikleri reformun kapsamı konusunda şimdilik bölünmüş durumdalar. Cumhuriyetçiler, yalnızca NIL haklarını ele alan dar bir yasa için bastırıyorlar. Demokratlar, okulların daha fazla sağlık sigortası, akademik faydalar ve sporculara gelecekte toplu pazarlık hakkı sağlamasını istiyor.

  NCAA liderleri, 1 Temmuz için yürürlüğe konan kural değişikliklerinin şu anda olduğunu vurguladılar. gelecekte daha fazla rehberlik sağlamanın yollarını bulmaya çalışırken geçici bir çözüm.

  Ne tür şeyler kolej sporcuları şimdi para kazanmak için mi yapacaklar?

  Sporcuların ulusal reklam kampanyalarında yer alması bekleniyor; sosyal medya kanalları aracılığıyla reklam vermek için markalarla ortak olun; kendi gençlik spor kamplarını başlatmak veya ders vermek; kendi işlerini kurmak; hatıra satmak; konuşma etkinlikleri veya imza imzaları için ücretli olarak halka açık konuşmalar yapmak; ve NIL haklarını çeşitli başka yaratıcı şekillerde kullanırlar.

  Kimin yararına olur?

 • Üniversite sporlarının en iyi yıldızları, yüz binlerce dolarlık anlaşmalar imzalamak için şöhretlerini kullanma fırsatına sahip olacaklar. , Daha fazla değilse. Büyük bir sosyal medyayı takip eden diğerleri de önemli miktarda para kazanıyor. Ancak tüm kolej sporcuları, yerel işletmeleri tanıtma karşılığında daha küçük miktarlarda para veya ürün veya ücretsiz yemek alma fırsatlarına sahip olacak. Uzmanlar, ilerleyen üniversite sporcuları için tam olarak ne kadar talep olacağından emin değiller, ancak bu önceki hikaye, üniversite sporcuları için şu anda mevcut olan fırsat türlerinin değerini tahmin ediyor.

  Bu, kolej spor video oyunlarının içinde oyuncularla geri döndüğü anlamına mı geliyor?

  Olabilir. Video oyunları, NIL hakları için büyük sporcu gruplarıyla pazarlık yapmak için grup lisans anlaşmalarına dayanır. Kolej sporlarında, genellikle sporcular için grup anlaşmaları yapan sendikalar yoktur. Mevcut NCAA kısıtlamaları, grup lisansını açıkça yasaklamasa da, gelecekteki kuralların bu tür düzenlemeleri önlemeye çalışıp çalışmayacağı belirsizdir. Bir birliğe ihtiyaç duymadan üniversiteli sporcularla grup lisansları oluşturmanın yollarını bulmak için çalışan bazı şirketler var ve EA Sports, popüler kolej futbolu video oyununu önümüzdeki birkaç yıl içinde oyuncular doğrudan olsun veya olmasın bir noktada geri getirmeyi taahhüt etti.

  EA Sports, yeni NIL kurallarının yürürlüğe girmesinden sonra şu açıklamayı yaptı: “Öğrenci-sporcu adı, imajı ve benzerliği ile ilgili son gelişmeleri çok yakından izliyoruz. Bu noktada erken aşamalar ve EA SPORTS Kolej Futbolu’na oyuncuları dahil etme olasılığını keşfetmeyi planlıyoruz.Şu an için geliştirme ekibimiz, oyunun harika kolej futbolu sporunu özgün bir şekilde sergilemesini sağlamak için CLC’deki ortaklarımızla birlikte çalışmaya odaklanmış durumda. oyunumuzda yer almak için 100 daha fazla kurum imza attı.”

 • Bu hayranlar için işleri nasıl değiştirecek?

 • Gerçekten olmayacak. En sevdiğiniz okullardan sporcuları yerel ve ulusal reklamlarda görmeye başlayacaksınız. Her iki grup da yeni kurallar tarafından oluşturulan gri alanı ayırmaya çalışırken, sporcular ve okullar arasında bazı anlaşmazlıkların geliştiğini görebilirsiniz. Birçok sporcu ve savunucuları, yeni NIL fırsatlarının taraftarlara en sevdikleri oyuncularla etkileşim kurma ve kim oldukları ve sporlarının ötesinde nelere tutkuyla bağlı oldukları hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sağlayacağına inanıyor.

  2019ESPN muhabiri David M. Hale bu habere katkıda bulundu.2019 )

 • İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu