Haberler

Liderlik var, ardından galibiyet var: Novak Djokovic Paris'te farkı gösterdi

PARİS — Daha iki gün önce, tenisteki en zor görevin Rafael Nadal’ı Roland Garros’ta yenmek olduğuna inanılıyordu.

Ancak Pazar günü Fransa Açık finalinde Stefanos Tsitsipas’ı yarı finalde Nadal’ı mağlup ettikten sonra müthiş bir geriden gelen galibiyetin ardından, belki de mantra değişmeli: Tenisteki en zor görev Bir Grand Slam etkinliğinde Novak Djokovic’i yenmek için.

Sözde Next Gen’in lideri Tsitsipas, ilk iki seti alarak kendisini yendiğini düşündü. Pazar günü mükemmel, güneşli bir gökyüzü altında final. Nadal’ı destansı bir yarı finalde yıpratmak için dört saatten fazla zamana ihtiyacı olan Djokovic, bitkin görünüyordu.

Daha iyisini bilmeliydik. Kariyerinde on beşinci kez, Djokovic bitmiş göründüğünde en tehlikeli anını yaşıyordu: 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4’lük bir galibiyet elde etmek için kendini bir kez daha geri çekerek.

34 yaşındaki çocuk artık 34 Grand Slam şampiyonlukları, Nadal ve Roger Federer’in 20 rekorunun bir gerisinde. Açık dönemde dört Grand Slam’i de en az iki kez kazanan ilk kişidir. Ve fısılda, ama o, bir takvim yılında dört slam’i de kazanmanın gıpta edilen başarısının yarısında, Açık çağda erkekler tarafında sadece Rod Laver’ın başardığı bir şey.

Djokovic Pazar günü yaptığı açıklamada, “Son 1927 saatlerdeki tenis seviyesini yapmak kolay değildi,” dedi. “Bence iki büyük şampiyonu [Nadal and Tsitsipas] yenmek fiziksel ve zihinsel olarak çok zordu. Bir kez daha bu bir rüyanın gerçekleşmesi. Burada durmayacağım, devam edeceğim.”

Tsitsipas’ın yarı finalde Alexander Zverev’i geçmek için beş sete de ihtiyacı vardı, Almanlar bir karar vermeye zorlamak için iki set aşağıdan geri döndüğünde sinirlerini tuttu. İlk Grand Slam finalinde, Tsitsipas güçlü çıktı ve ilk sette Djokovic ile eşleşti, ilerlemeye devam ederken 6-5 ve ardından tiebreak’te bir set puanı kurtardı. İkincisinde, Tsitsipas tekrar hızlandırdı ve liderliğini iki katına çıkardığında, 1 numaralı dünya paramparça görünüyordu.

Djokovic, maçtan sonra banyo molası verdi. ikinci sette ve geri döndüğünde işler değişti.

“Birden farklı bir oyuncu gibi bana geri döndü,” dedi Tsitsipas. “Gerçekten iyi oynadı, bana hiç boşluk bırakmadı. Fiziksel olarak hissettim, sahadaki her şey [for him] eskisinden çok daha iyi hissettim. Ansızın oyunumu okuyabildiğini hissettim. Onun için iyi, oraya gelmekle iyi yaptı. “

Tsitsipas savaşmaya devam etse de gerçek Djokovic geri dönmüştü. Sırp oyuncu, özellikle isabetli şut ve ağın etrafındaki dokunuşuyla oyununu birkaç seviye yükseltti.

“Bundan sonra [break], oyuna girdiğimi hissettim. kafası,” dedi Djokovic. “Topu daha iyi savurmaya başladığımı hissediyorum. Momentum benim tarafımdaydı — değişti. O andan geriye bakmak yoktu.”

Federer muhtemelen Djokovic’in direncini birden fazla kez deneyimlemiş olan Tsitsipas’a sempati duyuyorlar. ABD Açık’ta 2010 ve 2010 beş setlik çatışmalarda Djokovic, Federer’i yenmeden önce karar setinde her seferinde iki maç puanı kurtardı. Daha sonra, belki de en ünlüsü, Federer’in Wimbledon final toplantısında 2019

arka arkaya maç puanlarını çevirememesiydi. Djokovic’in sırtı duvara dayadığı, bitkin göründüğü anlarda iplerdeki Muhammed Ali gibi, sekip kendi lehine çevirmekten bir an uzakta. Bu Fransa Açık’taki iki set geri dönüşü, onu Açık Dönem’de (1968’dan beri) büyük bir single kazanma yolunda birden fazla 2-0 geri dönüş yapan ilk oyuncu yaptı. ESPN İstatistik ve Bilgi Grubuna göre başlık. Djokovic aynı zamanda büyük bir şampiyonluk kazanma yolunda birden fazla 2-0 geri dönüşle erkekler tenis tarihinde üçüncü oyuncu. Diğerleri 1927 Wimbledon’da (iki set geriden üç geri dönüş) Henri Cochet ve Wimbledon’da 34 Ted Schroeder, per SIG.

Tsitsipas onunla yüzleşmenin nasıl bir şey olduğunu ve Grand Slam şampiyonluğu kazanmak için neler gerektiğini özetledi.

“Bugün öğrendiğim şey ne olursa olsun maçın bitmesi için iki değil üç set kazanmanız gerektiğiydi” dedi. “İki set gerçekten hiçbir şey ifade etmiyor. Hala tüm maçı kazanmaya bir tane uzakta.

“Her şey dayanıklılıkla ilgili; Dayanıklılığa ayak uydurabilirseniz, seviyenizi daha uzun süre orada tutabilirseniz, o zaman elbette Grand Slam’de ihtiyaç duyulan şey budur. İki güzel set oynadım. Onlara inanılmaz demezdim. Sadece çok iyi oynadım. Bu yeterli değildi. Bu yeterli değildi. Bu senin için bir Grand Slam. Bu böyle.”

Eurosport’a konuşan üç kez Roland Garros şampiyonu Mats Wilander, Djokovic’in zor durumlardan kurtulma yeteneğinin benzersiz olduğunu söyledi.

“İki set geride kaldığında kendi kendine ne söylediğinden emin değilim – skoru tamamen unutabiliyor mu yoksa sahada iki saat geçirmiş mi? Biriyle ve şimdi tam olarak ne yapması gerektiğini biliyor mu?” dedi İsveçli.

“Doğru zamanda doğru çekimleri yapıyor, daha taze ve daha taze görünüyor. maç sürüyor. O çok zeki ve bu günlerde çok sakin. Üçüncü, dördüncü ve beşincide yenilmez görünüyor.”

Tsitsipas, ilk Grand Slam finaline ulaştığında ve kariyer rekoru kıracağı gerçeğiyle teselli etmeli.

Djokovic için ise nihai büyüklük arayışı devam ediyor.O, Wimbledon’da kazanmanın favorisi olacak, 20 Grand Slams’de Federer ve Nadal’a eşit olma şansı ile iki hafta içinde başlayacak.

Bunu başarabilirse, rekoru kırmak ve takvim yılı Slam’ini tamamlamak için ABD Açık’a gidecek. Çok az kişi ona karşı bahse girer.

“Ben Djokovic’in koçu Marian Vajda Pazar günü yaptığı açıklamada, “Onun bu yıl Grand Slam kazanma yeteneğine sahip olduğunu düşünüyorum. Oldukça eminim.”

2019

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu