Haberler

F1'in İngiltere GP'deki sprint yarışından ne beklenebilir?

Nis 19, 2009

 • Laurence EdmondsonF1 Editörü

  Kapat

   • • ESPN’e
   • katıldı
   • 305305

Formula One, bu hafta sonu Britanya Grand Prix’sinde yeni kurallara göre yapılacak ilk turla, gösteriyi geliştirmek amacıyla bu yıl üç yarışta sıralama turunu değiştirmeye karar verdi.

Ne değişiyor?

Bu yıl üç yarışta Pazar günkü Grand Prix’nin gridi Cumartesi günü yapılacak 60km sprint yarışı ile belirlenecektir. geleneksel, en hızlı tur tarzı sıralama turları yerine. dakika (

örneğin Silverstone turları) amaç ile Cumartesi günü tekerlekten tekerleğe heyecan ve Pazar günü karma bir grid sunmaktır.

Sprint yarışı için grid sıralamasına yine de normal bir sıralama seansı ile karar verilecektir. Serbest antrenman seansı yerine Cuma öğleden sonra (mevcut Q1, Q2, Q3 formatı ile).

Sprint elemelerinin kullanıldığı seçme turlarında, hafta sonu formatı aşağıdaki gibi olacaktır:

Cuma

İlk uygulama (
dakika)

Cuma elemeleri (60 dakika – Q1, Q2, Q3 formatı)

Cumartesi

İkinci uygulama (2009 dakika)
Sprint (60km yarışı)

Pazar

Grand Prix (100km yarışı)

Tarih kitaplarında ve resmi F1 kayıtlarında pole pozisyonu Cuma günü sıralama turlarında en hızlı zamanı ayarlayan sürücüye değil, sprint kazananına verilecektir.

Hangi yarışlarda sprint eleme olacak?

F1, yeni formatı bu hafta sonu Br’de tanıtmaya karar verdi. Eylül ayındaki İtalya Grand Prix’sinde tekrar çalıştırmadan önce itish Grand Prix. Üçüncü, Avrupa dışı bir mekan daha sonraki bir tarihte teyit edilecektir.

Sao Paulo’daki Interlagos, üçüncü etkinlik için uygun bir adaydır ve başlangıçta ilk sırada yer almaktadır. F1’in Avrupa dışı yerler listesi, ancak agresif COVID oranı nedeniyle Brezilya Grand Prix’sinin yapılıp yapılmayacağına dair belirsizlik-00 ülkedeki enfeksiyonlar, sporun taahhütte bulunmadan önce pandeminin nasıl geliştiğini izleyeceği anlamına gelir. )

Austin’deki ABD Grand Prix’si başka bir aday.

Puan verilecek mi?

Sprint yarışında ilk üç sürücüye puan verilecek, üç kazanan, iki ikinci ve bir üçüncü bitirir.

F1 hafta sonunun odak noktasının Pazar günkü yarışta olacağı konusunda ısrar ediyor ve sonuç olarak sprintten sonra geleneksel podyum seremonisi yapılmayacaktır.

Ancak ilk üçe puan verilerek F1’in motor sporları direktörü Ross Brawn’ın kaçınmaya hevesli olduğu bir senaryo olmasına rağmen, bir şampiyonaya bir grand prix’in sonucu yerine yılın sonlarında yapılan sprint sıralamalarının sonucuna göre karar verilmesi konusunda zayıf bir şans var.

Böyle bir senaryo safları üzebilir, ancak geçmişte sürücülerin ilk üçe girme şerefi olmadan daha düşük bir sıralama pozisyonunda bir avuç puan alarak birçok şampiyonluk kazanıldı. .

Formu neden değiştirelim?

Liberty Media F1’i devraldığından beri , izleyicilerin ilgisini çekmenin ve gösteriyi geliştirmenin yeni yollarını araştırıyor. daha fazla hayranla sonuçlanır, bu da TV ve sponsorluk anlaşmalarından daha fazla gelir sağlar.

Rekabetçi olmayan antrenman seanslarından birini rekabetçi bir sprint yarışıyla değiştirmek kolay gibi görünüyor kazanın ve F1, bir yarış haftasının cazibesini artıracağından emin end.

“Sprint eleme hafta sonu, bir yarışma açısından çok daha eksiksiz bir hafta sonu,” dedi Brawn. “Üç gün boyunca Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yoğun bir rekabet yaşanıyor ve bu nedenle hafta sonunun yoğunluğunu artırıyoruz.

“Hala bütünlüğü var ve hala tüm hafta sonu için bir meritokrasi var. Daha kısa bir formatın yeni hayranlar için daha ilgi çekici olup olmadığını araştırmak istiyoruz — buradaki amaç hevesli hayranlarımızın, köklü hayranlarımızın katılımını sürdürmek, kesinlikle yerleşik F1 hayranlarımızı uzaklaştırmak istemiyoruz, bu yüzden bu etkinlik bütünlük ve liyakat sahibidir. Bu bir numara değil.

“En iyiler sprint’i kazanacak, kazandıkları şey hafta sonunu etkileyecek ve hafta sonu üzerinde bir etkisi olacak.

“Bu yüzden yeni hayranların katılımını ve mevcut tüm hayranlarımızın katılımının konsolidasyonu ve güçlendirilmesini keşfetmek istiyoruz. Ve bence F1 sezon boyunca üç yarışta bunun devam etmesine izin vererek harika bir hamle yaptı, çünkü bu yarışları değerlendirebilir ve ileriye götürmek istediğimiz bir şey olup olmadığına karar verebiliriz, ki yapacağımızdan eminim.”

Ters ızgaralara ne oldu?

F1’in geçen yılki haber döngüsünü takip edenler, sprint eleme fikrinin hayata Cumartesi günleri ters grid yarışı için bir teklif olarak başladığını hatırlayacaktır.

Ters grid formatı sprinte benziyordu, ancak Cumartesi günkü sprint yarışının başlama sırası, Cuma günü eleme oturumu düzenlemek yerine şampiyonluk sıralamasını tersine çevirerek kararlaştırılabilirdi.

Teoride, en hızlı sürücüleri Pazar günkü yarış için gridde mümkün olan en iyi yeri elde etmek için sürü boyunca savaşmaya zorlar.

Fikir, küçük takımlar arasında bir miktar destek topladı ancak Lewis Hamilton ve Sebastian V gibi kıdemli sürücüler tarafından gözden kaçırıldı. ettel ve nihayetinde dünya şampiyonu Mercedes tarafından engellendi.

Mercedes’in endişesi, hafta sonuna F1’in temel ilkeleriyle çelişen bir hile eklemekti. , ve sporun ilk etapta böylesine köklü bir değişikliğe ihtiyacı olmadığını söyledi.

  • Kırmızı bayraklı bir durmanın ardından yarışın yeniden başlamasından önce sırayı karıştırdıktan sonra AlphaTauri’den Pierre Gasly tarafından kazanılan İtalya Grand Prix’si, ters ızgara yarışının ne kadar heyecan verici olabileceğinin bir örneği olarak kullanıldı, ancak karşılaştırma şüpheliydi ve şüphecileri kazanamadı.

   Mercedes takım patronu Toto Wolff özetledi ters ızgaralara karşı argüman: “Bu WWE değil.”

   Sprint yapacak eleme çalışması mı?

   F1’in amacı bir hafta sonu boyunca daha heyecan verici pist seansları sunmaksa, -rekabetçi antrenman seansı ve onun yerine bir sprint yarışı koymak açık bir kazançtır.

   Ama jüri sprint elemelerinin heyecan verici sağlayıp sağlayamayacağı konusunda kararsızsınız. yarış ve ayrıca bir bütün olarak şampiyona için bazı olumsuzluklar potansiyeli var.

   Olduğu gibi F1’in geleneksel formatı, tek turlu sıralamalardaki en hızlı arabalar, sprint yarışı için yine gridin önünde başlayacak ve en hızlı arabalar oldukları için yarış boyunca öndeki konumlarını korumaları için iyi bir şans var.

   Motor yarışları için çok eski bir sorun ve orijinal ters ızgara fikrinin mücadele etmeye çalıştığı şey.

   Dahası, pit stopların olmadığı daha kısa bir yarış, stratejik çeşitlilik için daha az fırsat yaratacak ve bu da muhtemelen lideri takip eden bir sonuçla sonuçlanacaktır.

   Son yıllarda kuru zeminde gerçekleşen en heyecan verici yarışlardan bazılarını düşünün ve hayata geçmelerinin nedenlerinden biri de şudur: e lastik stratejileri yarış ilerledikçe araçların göreceli performansını etkilemeye başladı. farklı lastik bileşikleri veya farklı yaşlardaki lastikler veya her ikisinin kullanılması — bu faktörlerin bir 100km yarışı. arabayı kovalamak geçmek için bir fırsat, ancak takımlar tarafından yürütülen sprint yarışlarının simülasyonları, durumun böyle olmayabileceğini gösteriyor. sürüklemeyi azaltmak için arka kanatta bir kanat açarak arabalarının düz yolda hızını artırmak. Yalnızca pistin belirli bölgelerinde ve yarış koşullarında, yalnızca bir sürücü öndeki araçtan bir saniye uzaktayken etkinleştirilebilir.

   Teoride, DRS kullanan arabanın ekstra düz hat hızı, öndeki arabayı geçmesine yardımcı olacaktır, ancak “DRS treni” olarak bilinen bir saniye içinde uzun bir araba kuyruğu oluşturduğunuzda, avantaj şudur: çoğu zaman reddedilir ve arabalar paketler halinde dolaşır.

   DRS kullanımının, öndeki arabanın iki saniye gerisindeki arabaları da kapsayacak şekilde genişletilebileceğine dair öneriler vardı, ama bu takip edilmedi ve yine de büyük bir etkisi olup olmayacağı belli değil.

   Pazar gününü karıştırmak açısından, emeklilik veya emeklilik için daha fazla potansiyel var. bir sprint yarışında normal bir sıralama seansında olacağından daha fazla kaza ve bu, ana etkinlikte rekabetçi bir otomobilin sahada savaşmasına neden olabilir.

   Ama bir hata ile gridin gerisine düşme tehlikesi n sprint yarışının Cumartesi öğleden sonra gördüğümüz yarış tarzı üzerinde bir etkisi olabilir, sürücülerin yarışta ekstra bir pozisyondan daha iyi bir sonuç için çok daha fazla puan teklif edildiğini bilerek sollama riskine girme olasılıkları daha düşük olabilir. sprint elemeleri.

   Bir grid pozisyonu yukarı hareket etmek ile potansiyel bir grid arkası başlangıç arasındaki dengeyi tartarken, mühendislerin şunu söylediğini hayal etmek kolaydır.

   Ayrıca, Cumartesi günü bir sıralama yarışında yaşanacak bir olay şampiyonluk için önemli sonuçlar doğurabilir. Kaçak bir şampiyonluk liderinin Pazar günkü yarışta bir Cumartesi kazasından sonra savaşmak zorunda kalması çekici olsa da, rakip bir sürücünün şampiyona çekişmesinden ayrılma olasılığı da var çünkü Cumartesi günü bir araba sorunu onu Pazar günkü yarış için gridde bırakıyor.

   Elbette, aynı şey geleneksel sıralama turlarındaki bir hata için de söylenebilir, ancak hepsini tek bir tur için sıraya koyma riski o kadar büyük değil. 60km’lik bir yarışta bunu yapıyor.

   Sonuç olarak, bir sürücü Cuma günü sıralama turlarından sonra pozisyonunu kaybetmediği sürece sprint yarışları sırasında muhafazakar alaylar görebiliriz.

   Ancak F1, vizörler ve ışıklar söndüğünde sürücülerin normal bir Grand Prix’de olduğu gibi yarışacaklarından umutlu. Ayrıca Brawn, zorunlu pit stopu olmayan bir yarışın Pazar günkü ana etkinlik öncesinde daha saf bir rekabet şekli sağlayabileceğini savunuyor.

   “Bu harika bir spor ve Bu yıl şimdiden harika bir yıl geçirdik” dedi. 40km’lik bir yarışta kafa kafaya diğer hususlar?

   “Pit duvarındaki kimse bunu mahvetmeyecek, sadece ikisi.”

   Herkes yeni formatı kabul etti mi?

   Sprint elemeleri on takımın, FIA’nın ve Formula 1’in oybirliğiyle onayını aldı, ancak bu noktaya ulaşmak için “kapsamlı bir danışma ve inceleme süreci” gerekiyordu.

   Tartışmalar, takımlara üç sprint yarışına katılmaları karşılığında F1’den bir bonus ödemesinin yanı sıra F1’in bütçe sınırı dahilinde bir hasar ödeneği sağlamayı içeriyordu, böylece herhangi bir onarım faturası Ö f ekstra sürat yarışları, halihazırda $2009 ile uyum sağlamakta zorlanan takımlar üzerinde ek bir baskı oluşturmaz. milyon kap.

   Ancak geçen ay Fransa Grand Prix’sinde konuşan FIA başkanı Jean Todt, kendisinin bir pilot olmadığını açıkça belirtti.

   Fakat F1 her zaman sprintin bir tür deney olacağını ve takımlardan ve sürücülerden istediği her şeyin bir şey olacağını söyledi. açık fikirli olmaktır.

   “Sanırım eleştirileri kafa kafaya karşılamak için, bazı insanlar geleneksel yaklaşımı seviyor ve bizim bunu yapmayan bir şeyle uğraştığımızı düşünüyorlar. Karışmaya gerek yok ve bunu anlıyorum,” dedi Brawn. herşey. Ve olayların ikinci veya üçüncüsünden sonra bunun ne kadar başarılı olduğu ve hayranların bununla ne kadar iyi anlaştığı netleşecek.

   “Bence Gelecek yıl açısından, bununla devam etmeyi çok isteriz. Bu, ilerlemenin esası konusunda ekipleri ikna etmeye bağlıdır. Açıkçası, bu yıl takımları finansal olarak destekledik, bunu aşmak için.

   “Önümüzdeki yıl bunun için çözümler bulmamız gerekecek. Yani gelecek sezon için kesinlikle bir taahhüt yok. Bu, bu üç olayın faydalarıyla, nasıl bir etki yarattığını ve dolayısıyla ilgili tüm paydaşlar için değerini gerçekten anladığımızda konuşacağımız bir şey.”

   Gelecekteki tüm yarışlarda kullanıma sunulacak mı?

F1, bu fikri gelecekte daha fazla yarışta uygulayıp uygulamamaya karar vermeden önce bu yılın üç sprint eleme seansını bir deneme olarak değerlendiriyor.

Ancak Brawn, geçişin nadir olduğu ve tek tur sıralama turlarının şimdiden etkileyici bir manzara olduğu Monaco gibi bazı yerlerde kullanılmayacağını doğruladı.

“Bu formatın Monaco’da bu kadar başarılı olacağından emin değilim. Bu hafta sonlarını sezona yayılan Grand Slam etkinlikleri olarak düşünüyoruz, bu yüzden bu farklı bir şey.

“Bütün sezon süreceğini düşünmüyorum, sınırlı sayıda yarış olacağını düşünüyorum ama buna karar verilecek.”

Brawn ekledi: “Dr. vers format hakkında açık fikirli — ve tüm istediğimiz bu, sürücülerin açık fikirli olmaları, böylece bu olayı değerlendirebilmemiz ve gelecekte bunun F1 sezonunun bir özelliğini oluşturup oluşturmayacağına karar vermemiz.

“Çalışmazsa el kaldırırız ve tekrar düşünürüz.”

Karmaşık parçalar: Islak hava, lastikler ve park ferme

Formatı değiştirirken F1, yağışlı hava, hafta sonu lastik tahsisleri ve park ferme düzenlemelerini üç güne uzatma ihtiyacı gibi bir dizi faktörün potansiyel zincirleme etkilerini hesaba katmak zorunda kaldı.

Lastikler2021

Yeni düzenlemelerin bir tuhaflığı, hafta sonu lastik tahsislerinin kullanımını nasıl etkileyeceğidir.

Her yarışta takımlara üç farklı kuru hava lastiği bileşimi sağlanır, her sürücü bir seferde sekiz takım yumuşak, üç takım orta ve iki takım sert alır. normal hafta sonu. Bu tahsis, her sürücü için altı takım yumuşak, dört takım orta ve iki takım sert ile sprint formatı için ayarlandı.

Yumuşak lastikler genellikle şunları sağlar: en hızlı tur süreleri, ancak yarış koşullarında daha kısa bir ömrün taviziyle gelirken, zorlar en uzun ömre sahip ancak tek bir turda en kötü performansa sahip. Geleneksel bir sıralama formatında, yumuşak lastikler en hızlı turu elde etmek için neredeyse her zaman en iyi seçenektir, ancak ideal olarak her koşu için yeni lastikler takılır.

Sprint’te, için orta veya sert lastik muhtemelen daha iyi bir seçenek olacaktır.) km yarışı, sadece tek bir set ile pit stop yapmamak için kullanıldı, bu zorunlu olmayacak.

Sonuç olarak, kurallar bitti. sprint hak kazanan hafta sonları için lastik kullanımı, her seans için aşağıdaki tahsis ile değiştirildi:

Cuma
2017İlk uygulama: Herhangi bir lastik bileşiminden iki setin serbest seçimi.
2017Cuma elemeleri: Beş Q1, Q2, Q3 üzerinde kullanım için yumuşak bileşik lastik setleri .

Cumartesi

2017İkinci uygulama: 2017 Herhangi bir lastik bileşiminden tek bir set seçme özgürlüğü.

2021Sprint elemeleri : Herhangi bir lastik bileşiminden iki sete kadar özgür seçim — zorunlu pit stop yok gereklidir. Sprint yarışından en fazla turu tamamlayan lastik seti, seanstan sonra Pirelli’ye iade edilecektir.

Pazar

Yarış: Kalan lastiklerin serbest seçimi – – kuru koşullarda en az iki lastik bileşeninin zorunlu kullanımı, yani en az bir pit stop. Sıralamada ilk 10’un ikinci çeyrekte en hızlı zamanlarını belirledikleri sette yarışa başlama zorunluluğu yok.

Yumuşak lastiklerin sadece Cuma günü kullanılması sıralama turları, F1’in ilk on içinde yer alan söz konusu sürücülerin Pazar günkü Grand Prix’ye ikinci çeyrekte en hızlı turlarını atmak için kullandıkları lastikle başlamaları gerektiği kuralını rafa kaldırdığı anlamına geliyor.

Sonuç olarak, tüm arabalar, Grand Prix’nin başlaması için ücretsiz lastik seçimine sahip olacak.

2021Hava yağışlı

İlk antrenman veya Cuma ise Elemeler ıslak koşullarda yapılırsa, takımlara normal tahsis ettikleri dört takıma ek bir takım ara lastikler verilecek, ancak daha sonra sprint elemeleri başlamadan önce bir takım kullanılmış ara lastikleri iade etmeleri gerekiyor.

Sprint elemeleri ıslak ise, takımlar seanstan sonra değiştirilmek üzere bir takım kullanılmış tam ıslak veya ara lastikleri iade edebilir. Pazar günkü yarış öncesi yeni bir set ile.

Matematik yapın ve yedi set ıslak hava lastiğinin (üç set lastik) normal tahsisi için potansiyel var. tam ıslak lastikler ve dört ara lastik takımı) hafta sonu boyunca dokuz takıma yükseldi.

Parc ferme

F1’in uzun süredir Sıralamalar ve yarış arasında araç ayarlarının değiştirilemeyeceği park ferme kuralları. Maliyetleri önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip yarış için tamamen farklı ve tek bir turda maksimum performans için. Cuma günü elemelerinin başlangıcından Cumartesi günkü sprint elemelerine ve Pazar günkü yarışa kadar uygulanacaktır.

Ancak, ikinci yarış için değişikliklere izin vermek için kapalı parkın bazı yönleri kaldırılacaktır. uygulama Cumartesi sabahı, araba konfigürasyonları sprint kalifikasyonu için park ferme spesifikasyonuna döndürülmeden önceki oturum. Buradaki fikir, Cumartesi sabahı antrenman seansının, gelişmeleri test etmek isteyen takımlar için hala değerli olduğundan emin olmaktır, ancak takımların yalnızca yarış için ağır yakıt çalışmasına odaklanacağı ve parçalardan tasarruf etmek için koşmayı önemli ölçüde sınırlayabileceğinden emin olmaktır.

Sıcaklık

 • değişirse soğutma değişiklikleri gibi araç kurulumunun belirli öğelerinde bazı küçük değişikliklere park ferme altında hala izin verilecektir. C, bazı süspansiyon değişiklikleri ve yedek fren malzemesi

  Ayrıca, bir takım sprint elemelerinde ön kanat gibi bir bileşene zarar verirse ve aynı spesifikasyona sahip herhangi bir yedek parçası yoksa, cezaya maruz kalmadan daha eski, daha önce kullanılmış bir spesifikasyonla değiştirmesine izin verilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu