Haberler

'Bir süpermarkette arazi motosikleti sürmek gibi': Monako Grand Prix'sinin büyüsü bozulmadan kalıyor

Mayıs 21, 2021

  • Laurence Edmondson F1 Düzenleyici

    Kapat

      • • 2009
      • • 2011

MONACO – İpucu Üst çubuğu 11 Monako’daki Avenues de Spelugues 1938.

Ön cephesi her Monac’a tanık oldu o İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Grand Prix ve efsaneye göre Graham Hill, s.

COVID’de- 2018 gerçeği ancak, Tip Top’un masaları kapalı kapılar ardında dizilmiş durumda, parti yapmak kesinlikle Monaco’nunki ile sınırlandırılıyor. ” 11 pm sokağa çıkma yasağı ve girişin yanındaki bir işaret, kullanıcılara personelin güvenliği için yüz maskesi takmalarını hatırlatıyor.

Stüdyo dairelerin 2 milyon Euro’dan başladığı ve süper otomobillerin taksileri geçtiği nadir Monako dünyasında bile salgın iz bıraktı. Kanıt, gerekirse, paranın hayatın tüm sorunlarının çözümü olmadığının kanıtı.

Hayranlar hazır olacak bu hafta sonunun yarışında – 78 Formula 1’in en ünlü grand prix yarışması – ancak pistin etrafına yerleştirilmiş geçici tribünler yalnızca

olacaktır. yüzde dolu.

Şanslı 7, 500 bir biletin negatif bir COVID kanıtı sağlaması gerekir – 19 Monako dışından seyahat edip etmediklerini test edin, her zaman resmi hükümet belgelerini taşıyın ve dar geçitler ağında birbirlerine 1,5 metre uzaklıkta kalmaya çalışırken yüz maskesi takın

Yine de Perşembe sabahı bir saatliğine, Tip Top girişinden sadece birkaç metre uzakta, normallik havası Monac prensliğine döndü o.

23 aylar, bir Formula 1 arabasının sesi Monte Carlo’nun beton apartman bloklarından yankılanıyor ve bu Mayıs ayında yerel geleneklerde olduğu gibi, Monako sakinleri tüm telaşın neyle ilgili olduğunu görmek için balkonlarına gittiler.

En İyi İpucu yalnızca 200 pistin en yüksek noktasının metrelerce ötesinde ve takip eden yarım millik yol, Mirabeau ve Fairmont Firkete adı verilen iki geçiş köşesinden deniz seviyesine doğru geri dönüyor.

.

.

TV’de seyrederken, sürücü manzara kadar hoş görünüyor, ancak yol kenarında durdu, gördüğünüz, duyduğunuz ve dahil olan güçleri koklayın.

Adını bir yandan piste bakan, diğer yandan Akdeniz’e sarkan otelin adını taşıyan Fairmont Haripin, Formula 1’in en yavaş köşesidir.

Belki n kulağa çok heyecanlı geliyor, ama burada bile, bir uçuş turunun en yavaş anlarında, F1 arabaları yakından izlemek heyecan verici.

Fairmont’a yaklaşırken, sürücüler parkurun bir tarafından diğer tarafına geçerler, bir motosiklet park yeri gösteren yol işaretlerinin üzerinden geçerler ve frenleri çekerler. .

Vitesleri aşağı kaydırdıklarında, vites kutusu sürücünün birinci vites talebini isteksizce kabul ettiğinden, şanzımandan gelen tıkırtılar ve patlamalar bir İç Savaş yeniden canlandırması gibi ses çıkarır. ([

Araba 30 mil / sa; bu, yılın geri kalanında aynı asfalt yamasının tıkandığı hız sınırıdır scooterlar, arabalar ve otobüsler işe gidip gelirken sürünerek.

Vites kutusu savaş çığlığını attığında, sıra sıra Sürücü direksiyonu sola doğru çırpıp tam kilitlendiğinde ön lastikler cıvıldıyor.

Başlangıçta lastikler, sonunda arabayı ısırıp köşeye bağlamadan önce pist yüzeyinde oynamaya isteksizdir, sürtünme ve çıkıntı yapar.

İki metre genişliğindeki bir F1 aracı, bu kadar dar bir yarıçaptan geçecek şekilde tasarlanmamıştır ve bunu gösterir.

Tüm araç manevraya direniyor gibi görünüyor ve ön kanat, titanyum ucu yol boyunca kazınırken, arkasından kıvılcım izleri bırakırken, bir miktar ikincil hasar alıyor.

.

.

160 – derece dönüş, sürücülerin gazı çalıştırması ve aracı sağdaki kaldırım taşlarına doğru kaydırması gerekir, bu da lastik temas ederse potansiyel bir delinme riski oluşturur.

Böylesine ince bir mühendislik parçası için onursuz bir kaç saniye, ancak grand prix arabaları bu keskin darbeyle 92 yıllardır ve görülmeye değer bir manzara olmaya devam ediyor.

Bir süpermarkette arazi motosikleti sürmek gibi

Geç saatlerde F1’de yarışan üç kez dünya şampiyonu Nelson Piquet 1970, 1980 ve erken 1990 s, Monako turu sürmek ile “oturma odanızda bisiklet sürmek” ile ünlüdür.

Ancak, Piquet’in zamanında olduğundan birkaç saniye daha hızlı olan modern arabalarda, benzetme bir çentik yükseldi.

“Doğru, aynen öyle” 2018 Monaco Grand Prix galibi Daniel Ricciardo, Perşembe antrenmanından sonra ESPN’e söyledi.

süpermarkette bisiklet – bu çılgınlık.

“Arabadayken, onun tarafından emilirsiniz hepsi, yani bunun ne kadar çılgınca olduğunu düşünecek vaktimiz yok.

“Bir zamanlar olduğumu hatırlıyorum Formula 2 arabasını Yüzme Havuzundan [chicane] ve Rascasse’den [corner] izledim ve ‘çok dar, çok hızlı … mantıklı gelmiyor!’ dedim.

“Hala korkutucu. Ama iyi bir tür korkutucu. ”

Sıkı Monako pisti, F1 programındaki diğerlerinden farklı bir yaklaşım gerektirir ve sürücüler, hak kazanmadan önce sadece üç saatlik alıştırma seanslarında buna uyum sağlamalıdır.

“Çok benzersiz, “McLaren için araba kullanan Ricciardo ekledi.

” İki hafta önce bulunduğumuz Barselona ile karşılaştırırsanız [for the Spanish Grand Prix] ve her şey biraz normal – sizde 100 panoları metre ve onlara fren yaparsan, burada durum aynı değil.

“100 ölçüm panoları Hiçbir şey ifade etmiyor [in Monaco], farklı referanslar bulmalısınız, kavrama düşük ve sürüş tarzınız bile o kadar geleneksel değil.

“Hemen çıktığınızda anlamalısınız.”

M’de eleme turunda F1 sürücülerinin içgüdülerine göre yaşadıklarını izlemek kadar etkileyici. onaco, yarışın kendisi genellikle doruğa karşıdır.

Sıkı düzen, sollamanın neredeyse imkansız olduğu ve yarışların genellikle Cumartesi günü pol pozisyonuna geçerek ve yarışın başlangıcında liderliği koruyarak kazandı.

Ricciardo tam olarak bunu ne zaman yaptı Monaco Grand Prix’sini 2018 kazandı ve hatta hibrit elementte liderliği elinde tutmayı başardı motoru arızalandı ve arabasının güç çıkışını 160 fren beygir gücü.

Red Bull’un konukseverlik ünitesinin tepesindeki yüzme havuzuna göbek atarak galibiyetini kutladı , anında son yılların en ikonik Monako fotoğraflarından birini oluşturuyor.

“Geçen gün birisi bana o yarış hakkında soru sordu ve dediler ki: “Muhtemelen hayatının en güzel günüydü, değil mi?

” dedim Havuzdaki o anlar muhtemelen hayatımın en güzel anlarıydı, ama t Günün kendisi berbattı!

“Günden nefret ettim çünkü sadece stres ve kaygı doluydu.

“Kalifiye olmak hâlâ en stresli gün [of a Monaco weekend], ancak bunu direğe koyarsanız yine de stres yaşarsınız Eğer bunu bir kazanca çevirmezsem, Monako’da yapabileceğiniz en kötü şeyi yaptım çünkü siz kutuptan dönüştürmek için var.

“Hatırlıyorum [two-time Monaco winner] Mark Webber öğle yemeği yerken o gün yanıma geldi – ve belli ki denemiyordu baskı eklemek için bana tavsiyelerde bulunmaya çalışıyordu – ama tüm o anlar boyunca tıpkı ‘f —!’ gibiydim.

“Herkesin benim yürütmemi ve kazanmamı gerçekten istediğini hissediyordum, ama buna odaklanacak kimseden kaçamadım.

“Formasyon turundan sonra ızgarada durup P1’de sıraya girdiğimde, bir gecede yağmur yağdı mı bilmiyorum ama hala iç bariyerin yanında biraz su ve sağ tarafa arabayı çok fazla park ettiğimi hissettim ve sağ tekerleğimin nemli bir yerde olduğunu hissettim [which would impact the start].

“Yani diğer arabaların oraya ulaşması için ızgarada beklemek bile ‘oh f —!’ Gibiydim.

“Bu yarışla ilgili hiçbir şey 1. Viraja girmek dışında iyi hissettirmedi.”

Pazar günü tribünlerde daha az taraftar ve daha az atmosfer olsa da, bu yılki Monaco Grand Prix’sindeki yarış da farklı olmayacak.

Kutup pozisyonunda başlayan kişi muhtemelen aynı sinirlere, ızgarada aynı endişelere ve hala önderlik ediyorlarsa aynı rahatlamaya sahip olacaktır. 1. Virajın çıkışı.

Bir yıldır yokluğa ve bu hafta sonu COVID protokollerinin varlığına rağmen, Monako’nun büyüsü hala burada.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu